Telefon
WhatsApp
İnstagram
İşitme Kaybının Hayatımız Üzerindeki Etkileri

İşitme Kaybının Hayatımız Üzerindeki Etkileri

İşitme Kaybının Hayatımız Üzerindeki Etkileri

İşitme duyusu, insanın en temel dünyayı algılama ve anlamlandırabilme kabiliyetlerinden birisidir. Bu duyunun kaybedilmesi doğal olarak yaşam üzerinde oldukça önemli etkilere ve değişikliklere yol açar. Sadece sosyal iletişim noktasında değil, günün yaşam seslerinin algılanamamasının getireceği olumsuz etkilerde bulunur. Yaşanan işitme kaybı neticesinde günlük seslerinde algılanamaması kişide başta psikolojik olmak üzere her açıdan oldukça önemli etkilere neden olabilir.

Yaşamanın bir bölümünü işitme kaybıyla yaşamak mecburiyetinde kalan kişiler açısından yaşamda elde edilebilecek ve başarılabilecek şeylerde psikolojik olarak sınırlandırılır. En temel ve en basit işler/görevler dahi çoğu noktada yapılması oldukça zorlu veya olanaksız bir gibi gelmeye başlar. Böylesine basit ve temel şeylerde dahi zorluk yaşanması da psikolojik olarak yıpranmaya neden olur. Ayrıca tüm yaşamında bu sınırlamalara göre düzenlenmesini gerektirir.

Sosyalleşme Sorunları Yaşanır?

Kişinin yaşayacağı işitme kaybı ile birlikte sosyal yaşamında da ciddi sınırlandırmalar meydana gelir. Bu sınırlandırmaların önemli kısmı kişinin kendi isteği ve yaklaşımından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Sevdikleri, arkadaşları veya tanımadığı insanları duymakta zorlanan veya duyamayan kişiler, zaman içerisinde kendisinde bir eksiklik algısına kapılarak, sosyal olarak içine kapanabilir.

İnsanları duyamamak, onlarla iletişime geçilemeyeceği algısını kişinin düşüncelerinden çıkartmaz. Bu durum çok hızlı bir şekilde kişinin asosyalleşmesine neden olur. Özellikle insanın gerçekten sosyalleşebilmelerine en iyi zemini sunan kalabalık etkinlikler, işitme kaybıyla mücadele eden kişinin en fazla kaçındığı ortamlar haline dönüşebilir.

Gençlerde Gelişimi Olumsuz Etkileyebilir

Bilişsel gelişim bakımından dil oldukça önemli bir yere sahiptir. İşitme problemlerine bağlı olarak özellikle genç yaştaki kişiler için “dil gelişimi” açısından sorunların yaşanmasına neden olur. Bu durumda temel gelişim kriterleri olan okuma/yazma, zihinsel gelişim ve karakter şekillenişi bakımından önemli olumsuzluklara neden olur. Zaman içerisinde söz konusu problemlerin getireceği sosyalleşme sorunları, davranış problemleri ve toplumdan soyutlanma ve ileri seviyede depresyon sorunlarına neden olur.

Günümüzde çok fazla kişinin karşı karşıya kalabildiği aslında işitme kaybı, kabullenilmesi gereken bir sorun değildir. Modern teknoloji ile birlikte geliştirilen işitme cihazı sayesinde işitme kaybının etkilerini ortadan kaldırabilmek mümkündür.

Bursa İşitme Cihazı Uygulama Merkezimiz geniş işitme cihazı ürün yelpazesi ve uzman teknik servisi ile hizmet vermektedir. Bizlere her türlü sorunlarınız için 0224 225 54 52 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Kartanesi işitme cihazı firması olarak yaşam kalitenizi artırmak için çalışıyoruz.

Sosyal medya sayfalarımız: instagram facebook 

Not: Sağlık Uygulama Tebliği için tıklayınız.

Paylaş: